Typy cukrovky
Cukrovka 1. typu
Cukrovka 1. typu se vyskytuje v každém věku. Příčinou je poškození buněk, které tvoří inzulín ve slinivce břišní, vlivem dědičných faktorů, virové infekce a jinými, ne zcela známými důvody. Slinivka nevytváří vůbec žádný inzulín (absolutní ztráta inzulínu), takže každodenní aplikace inzulínu je nezbytná pro přežití. Je také důležité dbát o zdravou výživu a tělesný pohyb.
Cukrovka 2. typu
Cukrovka 2. typu se vyskytuje v každém věku. Vlivem nového, moderního životního stylu (nadváha a nedostatek pohybu) se může tento typ cukrovky projevit již v mládí. Genetické znaky a nadváha jsou nejrizikovějšími faktory. Rozvíjí se rezistence na inzulín. To vede k vyšší produkci inzulínu (hyperinzulinemia).
Metabolický syndrom
Projevy diabetu 2. typu se vyskytují až po dlouhé před-diabetické fázi. Velmi často se projevuje současně s tzv. metabolickým syndromem, který je charakterizovaný nadváhou, vysokým obsahem tuku v krvi, hypertenzí a inzulínovou rezistencí.
Těhotenská cukrovka – (Gestační diabetes)
Tato metabolická nemoc je způsobena sníženým účinkem inzulínu během těhotenství. Riziko je větší u žen starších 25 let a příbuzných s pacienty trpící cukrovkou 1. typu. Je maximálně důležité udržovat hladinu cukru v krvi v úzkém rozmezí, aby byl zajištěn normální vývoj dítěte. Na konci těhotenství se hladiny cukru v krvi vrátí do normálu, ale je zde riziko, že dojde k projevu cukrovky 2. typu.
Druhotná cukrovka – (Sekundární diabetes)
Následkem komplikací po vážném onemocnění slinivky břišní, onemocnění několika žláz (např. štítná žláza) nebo po užívání některých léků jako kortizol, se může vyvinout druhotná cukrovka.