Typy cukrovky

Cukrovka 1. typu
Cukrovka 1. typu se vyskytuje v každém věku. Příčinou je poškození buněk, které tvoří inzulín ve slinivce břišní, vlivem dědičných faktorů, virové infekce a jinými, ne zcela známými důvody. Slinivka nevytváří vůbec žádný inzulín (absolutní ztráta inzulínu), takže každodenní aplikace inzulínu je nezbytná pro přežití. Je také důležité dbát o zdravou výživu a tělesný pohyb.

Cukrovka 2. typu
Cukrovka 2. typu se vyskytuje v každém věku. Vlivem nového, moderního životního stylu (nadváha a nedostatek pohybu) se může tento typ cukrovky projevit již v mládí. Genetické znaky a nadváha jsou nejrizikovějšími faktory. Rozvíjí se rezistence na inzulín. To vede k vyšší produkci inzulínu (hyperinzulinemia).

Metabolický syndrom
Projevy diabetu 2. typu se vyskytují až po dlouhé před-diabetické fázi. Velmi často se projevuje současně s tzv. metabolickým syndromem, který je charakterizovaný nadváhou, vysokým obsahem tuku v krvi, hypertenzí a inzulínovou rezistencí.

Těhotenská cukrovka – (Gestační diabetes)
Tato metabolická nemoc je způsobena sníženým účinkem inzulínu během těhotenství. Riziko je větší u žen starších 25 let a příbuzných s pacienty trpící cukrovkou 1. typu. Je maximálně důležité udržovat hladinu cukru v krvi v úzkém rozmezí, aby byl zajištěn normální vývoj dítěte. Na konci těhotenství se hladiny cukru v krvi vrátí do normálu, ale je zde riziko, že dojde k projevu cukrovky 2. typu.

Druhotná cukrovka – (Sekundární diabetes)
Následkem komplikací po vážném onemocnění slinivky břišní, onemocnění několika žláz (např. štítná žláza) nebo po užívání některých léků jako kortizol, se může vyvinout druhotná cukrovka.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp