Rizikové faktory

Rizikové faktory u těchto onemocnění:

Některé rizikové faktory uvedených onemocnění si můžete změřit i z pohodlí Vašeho domova. V případě, že Vám vyjdou vyšší hodnoty než doporučené, vždy to konzultujete se svým praktickým lékařem.

1) Doporučené hodnoty hladiny cukru v krvi:

Výši hladiny cukru v krvi zjistíme snadno i v pohodlí domova. K diagnostice slouží glukometr. Test se provádí z kapky krve a ukazuje jaká je aktuální hladina cukru v krvi. Glukometr si můžete zakoupit v lékárně nebo je možné nechat si změřit hladinu cukru v krvi ve vybraných lékárnách, které nabízejí tyto služby.

Pokud je Vaše náhodná glykémie (tzn. nejste nalačno, měříte kdykoliv v průběhu dne) nad 7,0 mmol/l nebo glykémie nalačno (tzn. 8 hodin před testem bez jídla) nad 5,6 mmol/l, navštivte svého praktického lékaře, který Vám provede laboratorní vyšetření a další vyšetření na přidružená onemocnění

2) Doporučené hodnoty krevního tlaku (dle Státního zdravotního ústavu)

Krevní tlak si můžete změřit doma, pokud máte vlastní tlakoměr. Hodnoty jsou většinou pouze orientační a doporučujeme při opakujících se vyšších hodnotách návštěvu Vašeho praktického lékaře pro ověření těchto hodnot.

 Druh krevního tlaku  Systolický tlak (mmHg)  Diastolický tlak (mmHg)
 Nízký krevní tlak (hypotenze)  < 100  < 70
 Optimální krevní tlak  100 – 119  70 – 79
 Normální krevní tlak  120 – 129  80 – 84
 Zvýšený krevní tlak  130 – 139  85 – 89
 Vysoký krevní tlak (hypertenze)  > 140  > 90

3) Doporučené hladiny cholesterolu (dle Státního zdravotního ústavu)

Hodnota celkového cholesterolu, který si můžete změřit orientačně i sami doma příslušným glukometrem s touto funkcí, by se měla pohybovat do 5,0 mmol/l. Hodnoty 5,2 až 6,2 mmol/l se označují za zvýšené riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Hodnota nad 6,2 mmol/l je pak již velmi vysokým rizikem. Pokud změříte hodnotu vyšší než 5,0 mmol/l, navštivte svého praktického lékaře.

 Celkový cholesterol  ≤5,0 mmol/l
 LDL cholesterol  <3,0 mmol/l
 HDL cholesterol muži  >1,0 mmol/l
 HDL cholesterol ženy  >1,2 mmol/l
 HDL cholesterol ženy  <2,0 mmol/l

4) Doporučené hodnoty obvodu pasu:

Měřením obvodu pasu pomocí krejčovského metru sledujeme množství tuku v oblasti břicha, což například BMI index nezohledňuje. Hlavně lidé, kteří mají vyklenuté břicho a ochablé svalstvo, ale tzv. „normální hmotnost“ nebo mírnou nadváhu mohou být ohroženi srdečními, cévními a metabolickými poruchami. Představují tak rizikovou skupinu, které může být zasažena civilizačními chorobami, např. cukrovkou.

Normální hodnota obvodu pasu u žen je do 80 cm, zdravotní riziko stoupá při hodnotě 88 cm a vyšší. U mužů je normou obvod pasu do 94 cm, zvýšená zdravotní riziko signalizuje hodnota přesahující 102 cm.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp