Selfmonitoring

Domácí měření (nazývá se i selfmonitoring pacienta) je velmi jednoduché a zvládneme jej provést zcela sami bez nutnosti asistence. Potřebujeme k tomu:

  •      glukometr
  •      testovací proužky (vždy si zkontrolujte, zda jde o správný typ k vašemu glukometru)
  •      lancetu/jehlu (pro píchnutí do prstu a odběr kapky krve)

    Tyto produkty můžete zakoupit ve vaší lékárně ve zvýhodněných kompletních sadách v cenách již od 330,- Kč.

    Glukometr si připravíme dle návodu od výrobce. Každý glukometr je jiný, některé nabízejí i měření více hodnot z kapky krve v domácím prostředí. Dále postupujeme takto:

  • Omyjte si ruce mýdlem, osušte si ruce. Není potřeba ruce dezinfikovat.
  • Vložíme testovací proužek do glukometru a takto připravený glukometr si odložíme. Lancetkou nebo jehlou se píchneme do prstu. Doporučujeme zvolit prst, který nejméně používáte (např. prsteníček).
  • Objeví se malá kapka krve, prst nedoporučujeme příliš stlačovat.
  • Odebereme kapku přiložením proužku, který si většinou nasaje potřebné množství a zpracuje v glukometru, dle návodu čekáme na vyhodnocení aktuální hodnoty krevního cukru.

Kdy si měřit cukr, před nebo po jídle?

Lidé se často domnívají, že pro včasný záchyt cukrovky je nutné vyšetření pouze lékařem. Cukrovku můžeme zachytit i při pravidelném testování v domácím prostředí. Naše hodnoty glykémie po probuzení jsou velmi nízké, jakmile sníme jídlo hladina cukru v krvi stoupá, do 2 hodin po jídle by se zase měla upravit k normálním hladinám. Hodnoty hladiny cukru v krvi (glykémie) po jídle nám ukazují, zda je třeba léčba a po nastavení léčby také její účinnost.

Stoupá-li hladina cukru v krvi po jídle u zdravého člověka, neměla by přesáhnout hodnotu 7 mmol/l a po dvou hodinách by se měla opět snížit.

Tabulka měření hodnot glykemie v krvi (při měření glukometrem):

 Glykemie v normě  Zvýšené riziko cukrovky  Vysoká pravděpodobnost  cukrovky
 Hladina glykemie nalačno  do 5,5 mmol/l  od 5,6 do 7,0 mmol/l  více než 7,0 mmol/l
 Hladina glykemie po jídle  do 7,5 mmol/l  od 7,6 do 11,0 mmol/l  více než 11,1 mmol/l

V případě, že se Vám opakují vyšší hodnoty, navštivte svého praktického lékaře a tuto skutečnost mu sdělte. Provede Vám patřičná vyšetření a v případě pozitivního nálezu nastaví včasnou léčbu. Předejdete tak možnému progresu onemocnění. Včasný záchyt je velmi důležitý, při propuknutí výše zmiňovaných onemocnění dochází ke změnám v organismu, které způsobí nevratné poškození zdraví.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp